מלך סיאם


מחזה, פזמונים, ולחנים: ירון כפכפי | במאי: משה קפטן | מבוסס על יומנה של אַנָה הַרִיֵיט לִיאוֹנוֹונְס
תיאטרון אורנה פורת [2012]
Stacks Image 1439778

מלך סיאם
2012

בשנת 2012 העלה תיאטרון אורנה פורת גרסה חדשה של המחזמר, בבימויו של משה קפטן. הפקה זו נחלה הצלחה עצומה ברחבי הארץ.

אנה, מורה מאנגליה, מוזמנת על ידי מלך סיאם להגיע לארמונו וללמד את ילדיו, בעקבות רצונו להפוך את סיאם לארץ מתקדמת יותר. אנה ובנה לואיס מגיעים נרגשים לסיאם אך הפער בין שתי התרבויות השונות מתגלה כקשה עד שנדמה כי אי אפשר לגשר עליו. בעוד אנה ומלך סיאם מתקשים להסתדר האחד עם השנייה ונקלעים למשבר, לואיס נכבש בקסמי סיאם, בקסמי נסיכתה ומנהגיה ובמקום שבו המבוגרים נכשלים מצליחים הילדים לקרב את הלבבות ולגשר על פער.

העיבוד של המחזה לעברית בידי ירון כפכפי התגלה כמוצלח ביותר, ולצד העלילה הקולחת ואמרות השפה המשעשעות של המלך הוא גם מצליח להעביר מסרים של חיבור בין תרבויות שונות וקבלת האחר. הבימוי של משה קפטן מוקפד ומרשים כיאה למחזמר תקופתי, וצוות השחקנים מצוין ומקצועי.
מיכל בן-ארי, להיות הורים 15.1.13

משתתפים

Stacks Image 1400044

מיקי לאון / ניסו כאביה
קלייר בן דוד / נעמי פרומוביץ'
אור מאיר
מאיה מדג'ר / סתיו אדיסיס

רועי קקון / עידו וולפוביץ'
נוי הלפרין
יהונתן מגון / גיא רוזן / גיא גרמן
דפי אלפרן / לורן סביר
שמעון חאבא / לידור שעיה

Stacks Image 1400053

מחזה, תמלילים ולחנים: ירון כפכפי
מבוסס על יומנה של אַנָה הַרִיֵיט לִיאוֹנוֹונְס
במאי:
משה קפטן
ניהול מוזיקלי ועיבודים:
אמיר לקנר

כוריאוגרפיה:
רוני ברנדשטטר
תפאורה:
סבטלנה ברגר
עיצוב תלבושות:
יובל כספין
תלבושות:
שלומית פניקל
תאורה:
זיו וולושין
אבזרים:
נרקיס אלבה
ע' במאי:
יעל גולדברג

תמונות

וידאו

ביקורות

מפגש תרבויות 
את העבודה, משלב התלבושות ועד רמת המוזיקה, עושים בתיאטרון אורנה פורת, כרגיל, בצורה המקצועית יותר המופקדת בידי אנשי מקצוע מרשימים.. מיקי ליאון בתפקיד כובש לב כמלך סיאם, קלייר בן דוד כמורה אנה מפגינה יכולת שירה מצוינת, אור מאיר הוא לואיס מקסים, לנוי הלפרין הנסיכה איכויות של נוכחות חזקה ובלתי אמצעית, מאיה מדג'ר מצליחה להביא משהו אישי משלה לתוך דמותה של האשה הראשית של המלך.... 
טל גורדון אתר הבמה 24.2.13  קישור לכתבה המלאה

מעדן מלכים
את ההפקה החדשה שעולה כעת בתיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער ביים משה קפטן, מקצוען בתחום מחזות הזמר.ועם התפאורה המודולרית היפה שעיצבה סבטלנה ברגר, התלבושות העשירות שעיצב יובל כספין והניהול המוזקלי המצוין שלאמיר לקנר - הוא מצליח להעניק לה את המראה המלוטש והמוקפד שאנו רגילים לקשר לשמו. אבל מעל לכל אלה, ההפקה מתבססתעל ביצוע משחקי נקי ומרשים של כל הצוות, ובראשם קלייר בן דוד המקסימה בתפקיד אנה העקשנית.
שי בר יעקב ידיעות אחרונות 21.2.13
 
הצגה מוקפדת ומכובדת
"קפטן העמיד ביצירתיות הצגה מוקפדת ומכובדת, ואף שמדובר באגדה תקופתית, הילדים, בטווח גילים רחב, ישבו מרותקים ונרגשים... "התפאורה פונקציונלית ומפעילה את דמיונו של הצופה הצעיר, התלבושות מקסימות והשחקנים מצוינים...מיקי לאון עיצב בכישרון את דמות המלך הקשה,קלייר בן דוד נפלאה ובעלת קול פעמונים כאנה,אור מאיר חינני כלואיס, נוי הלפרין מקסימה כנסיכה וכך גם שאר בני הארמון. ציטוט למזכרת: "מלך לא נותן דוגמא, מלך הוא דוגמה"
מאיה נחום שחל , כלכליסט 16.12.12

צוות השחקנים מצוין ומקצועי
.."העיבוד של המחזה לעברית בידי ירון כפכפי התגלה כמוצלח ביותר, ולצד העלילה הקולחת ואמרות השפה המשעשעות של המלך הוא גם מצליח להעביר מסרים של חיבור בין תרבויות שונות וקבלת האחר. הבימוי של משה קפטן מוקפד ומרשים כיאה למחזמר תקופתי, וצוות השחקנים מצוין ומקצועי.
מיכל בן-ארי, להיות הורים 15.1.13

פנינה תיאטרונית
 "יחד עם הבימוי המוקפד והיצירתי של משה קפטן, התלבושות המרהיבות האותנטיות שעיצב יובל כספין, התפאורה המעוצבת להפליא של סבטלנה ברגר והתאורה של זיו וולושין הכה ראוי– הם הערובה להצלחת השחקנים המחוננים בקונטקס הזה."תענוג לחזות בהצגה עם מרכיבים איכותיים כה בעלי משקל, שהתיאטרון השקיע בה את מיטב היוצרים, וכן שני שחקנים מנוסים כמו הזמרת המחוננת קלייר בן דויד ושחקן ת' גשר מיקי לאון, בצד חבורת בוגרי בתי ספר למשחק צעירים מקסימים, חינניים, בעלי יכולת משחק מעולה כשביניהם בולטים כמה זמרים בעלי קולות מרשימים ביותר – כמו שמעון חאבה כיועץ המלך, רועי קקון כנסיך צ'וללונגקורן, וכן "האשה הראשונה" של המלך – מאיה מדג'ר,דפי אלפרן נוי הלפרין ויהונתן מגון.כל אחד מהיוצרים שהוזכרו לעיל הוא פנומן בתחומו, וההצגה היא פנינה תיאטרונית שצריך לרוץ ולראותה.
עליס בלטינטל קפה דה מרקר קישור לביקורת המלאה

מלך סיאם היא אחת מאותן הצגות ילדים נדירות בהן מצליח השילוב של העלילה, המוסיקה, המשחק והריקודים לעניין את כל היושבים באולם, גדולים כקטנים... 
איטו אבירם אתר התרשמות קישור לביקורת המלאה

כשמזרח ומערב נפגשים
מי ייתן ובעקבות הצפייה בהצגה, הילדים יהפכו את יוצא הדופן לקבוע ויצרכו עוד ועוד תיאטרון טוב, וההורים, יסכימו וייהנו אחרי שגם הם נשבו בקסמי "מלך סיאם". כך בדיוק עושים תיאטרון לילדים.
אופיר הלל תפוז אנשים קישור לכתבה המלאה

בקיצור, לא לפספס
ומעל לכל אני חייבת לציין את מיקי ליאון, שמשחק את המלך ושמצליח להעביר את דמותו העקשנית כפרד וביחד עם זאת לגרום לנו להתאהב בו כבר ברגע הראשון.
ליאת גולדשטיין אתר אמאבא קישור להמלצה המלאה