יוסף בעל החלומות


מחזה, מוזיקה, תמלילים ניהול מוזיקלי ובימוי: ירון כפכפי
תיאטרון גושן [2008]
בקרוב יופיע כאן עדכון מן ההפקה החדשה 2020
Stacks Image 1439802

יוסף בעל החלומות
2008

"תיאטרון גושן" מעלה עיבוד מקורי לילדים, להצגה "יוסף בעל החלומות". בהצגה רבת קסם זו, מתחברים הילדים לעולם הערכי התנכי ולהיסטוריה היהודית השזורה בסיפורים מרתקים, הרלוונטים גם למציאות כיום. על רקע שמים תכולים ובתוך תפאורה ואביזרים הצבועים בגווני המדבר הצהוב, יפליגו הילדים בדמיונם אל הדמות התנכית – יוסף בעל החלומות, אל אותו ילד – העובר הרפתקאות ותלאות עד שמצליח לממש את חלומותיו הכמוסים והגלויים.
דרך עיניו של יוסף הצעיר חווה הקהל את משמעותה הכואבת של קנאת אחים. את הסיכון שביוהרה (חלומות הגדולה של יוסף), את האכזריות שבשקר (שיברון ליבו של יעקב שהוטעה לחשוב שבנו מת), את הגדולה שבנאמנות (יוסף המסרב לאשת פוטיפר), התקווה שבמצב הקשה ביותר (יוסף בכלא המצרי), החמלה הסליחה והמשפחה כערך עליון (יוסף מתוודע אל אחיו). הצופים מצטרפים לסיפורו של יוסף, שהפך מבנם האהוב ובעל החלומות של יעקב ורחל, לשר בארמונו של פרעה ולפותר החלומות המלכותי. מוסר ההשכל אשר עולה מן הסיפור המקראי, רלוונטי לכל תקופה.
ההצגה מלווה בתפאורה עשירה ואותנטית. בעזרת פתרונות תיאטרליים מקוריים, נוצרת הפרדה בין המציאות לחלום. המציאות מומחזת בצבעים טיבעיים ראליסטים, והחלומות- כמו בחלום - בצבעים זוהרים ועל טבעיים. כמו כן, מלווה ההצגה בשירים בעיבודים מודרניים.

מאושר על ידי סל תרבות ותרבות לישראל.

על הבמה מתחלפת התפאורה ככל שמתקדם הסיפור, והשחקנים מחליפים עוד ועוד תלבושות יפהפיות. הקהל הצעיר מהופנט לכל אורך ההצגה, השירים קצביים וסוחפים, וניכר בשחקנים שהם נהנים מכל רגע. רגעי חרדה לגורל יוסף, אחיו ואביו הקשיש יעקב נמהלים בידיעה שהכל יבוא על מקומו בשלום. דרך המחזה המקסים והסוחף הזה לומדים הילדים על קנאת אחים, נאמנות, סליחה וכבוד להורים.
תמר וילרפורט, כלכליסט

משתתפים

Stacks Image 1400044

יוסף אלון
אסף דגני
אלון לוי
יאיר מוסל
נעמה בסון
שחר גרידי / אביעד הר ציון
תומר גליק / אלון חמאווי
אריאל קוזלובסקי

Stacks Image 1400053

מחזה, בימוי ומוסיקה: ירון כפכפי
במאי משנה:
טליק ניניו
עיצוב תפאורה:
ניב מנור
עיצוב תלבושות:
אלה קולסניק
עיצוב תאורה:
אורי מורג
כוריאוגרפיה:
טליק ניניו, לירון סלע
הדרכה קולית:
אסף דגני
צילום סטילס:
ירון כפכפי
צילום וידאו:
תמי שחם

תמונות

וידאו